Tragická smrt polského fanouška opět rozvířila vody nepřiměřené policejní represe

Před pár dny došlo k další smutné události, která se černě zapíše do historie polského fotbalu. Při utkání čtvrté polské ligy, mezi kluby K.S. Concordia Knurów – Ruch Radzionkow, došlo k úmrtí fanouška Concordiem který byl zasažen policejním gumovým projektilem do oblasti krku. Po celém tragickém incidentu dochází k výtržnostem v samotném Knurówě. Několik stovek ultras ze slezského regionu útočí na policejní stanici Molotovými koktejly, kameny, světlicemi. Policie odpovídá slzným plynem, vodními děly a výstřely. Výsledkem je zničení pěti policejních aut, chaos ve městě, více jak třicet zadržených fanoušků a další plánované protesty na následující dny. O tragické události informují také přední české i zahraniční fanouškovské portály.


„V závěru sobotního zápasu nižší polské ligy mezi Concordia Knurów and Ruch Radzionkow vběhli fanoušci na hrací plochu. Policie zahájila střelbu po které zůstal jeden z fanoušků ležet na zemi. I když mu byla okamžitě poskytnuta první pomoc a byl převezen do nemocnice, tak mu již doktoři nedokázali život zachránit. Po zabití fanouška vyhlásily slezské tábory Górnik Zabrze, Ruch Chorzów, GKS Katowice, Piast Gliwice, Zaglebie Sosnowiec, ROW Rybnik a Concordia Knurów smír a společně se vydali navštívit policejní stanici v Knurówě…“ supras.cz

„Po utkání IV. ligy mezi kluby K.S. Concordia Knurów – Ruch Radzionkow vnikají domácí fanoušci na plochu. Policie zahajuje střelbu gumovými projektily, po kterých je jeden domácí fanoušek vážně zraněný a který později umírá v nemocnici. Policie se hájila, že mu po zásahu poskytla první pomoc, což se ukázalo jako lež, oživovat se ho snažili sami fanoušci.“ hooligans.cz


Polští fanoušci na serveru stadionowioprawcy.net nyní přicházejí s výzvou, aby ostatní polské i zahraniční tábory vyvěsili transparenty věnované usmrcenému fanouškovi:

„Mnoho z vás sleduje naší fanouškovskou scénu, ale neví, jak situace vypadá ve skutečnosti. Na fanouškovských portálech vidíte pouze výsledky naší práce, ale neuvědomujete si, jaké utrpení v souvislosti s tímto musíme snášet. Každý výjezd je spojen s provokacemi, zatýkáním, nepřiměřeným užití síly. Jsme bezmocní tváří v tvář tomuto chování, protože nikdo za něj není odpovědný. Proto máme velkou prosbu pro milovníky naší scény a přátele ze zahraničí. Tento víkend (9. – 10. května) vyvěste transparenty věnované jak zavražděnému fanouškovi, tak odsouzení jednání polské policie.“, stojí v prohlášení.


Policie zahajuje střelbu gumovými projektily po vniknutí fanoušků Concordie na hrací plochu

4

Oživování 27letého fanouška Concordie

72b49acb6e_11193364_1637168083186380_882496639735423925_n11180302_1057971960897484_6716826500049505450_n

Syn Dawida na posledním místě, fanouška Concordie kterého zabil policista

I přes jakákoliv provinění ve formě diváckého násilí a výtržností již zesnulého fanouška, lze tento zákrok hodnotit jako absolutně neadekvátní. Navíc je nutné si uvědomit, že podobným zbrojním arsenálem disponují i české policejní jednotky při fotbalových utkáních.