Fotbalový výlet do Drážďan na hamburské lebky

Ve čtvrtek pětadvacátého ledna se vydáváme na první letošní zápas Dynamo Drážďany v rámci druhé německé Bundesligy, kde domácí hostí hamburské FC St. Pauli. I když nemůžeme fans obou táborů jednoznačně paušalizovat, jedná se o zápas, kde se komplexněji střetává pravicový tábor s levicovým, minimálně co se „tvrdého“ jádra týče. Zhruba hodinu do samotného výkopu se před DDV stadionem svébytně shlukují místní fans, popíjející plechoskleněná pivka a živící rozhovory o tom, jak si jejich Dynamo bude počínat v dnešním zápase. Klubismus SGD je zkrátka vidět a cítit všude kolem.

Už vně a později i uvnitř stadionu lze zpozorovat německý („nerepresivní“) přístup k fotbalovým fanouškům (tzv. fanprojekt). Jedná o informační letáky, směrovky do zázemí prostor tohoto projektu nebo o skupinky jeho zástupců nabízející kontakt s tou službou pro fanoušky. Logicky tyto prvky převážně zaznamenáváme na severní Káčkové tribuně, kde je situovaný kotel domácích (K-Block) a kde taky strávíme celý zápas.

Na utkání jsme se dostali přes službu Viagogo, která zaznamenává určitou kritiku ze strany zákazníků. Z vlastní zkušenosti musíme konstatovat, že s objednávkou, dodací lhůtou a samotnou distribucí vstupenek nebyl žádný problém. Bezproblémový byl i vstup na stadion. Cena vstupenek je však u této resale/burzovní služby diskutabilní.

Klub, pendlující poslední roky mezi druhou a třetí německou ligou se v zimní přestávce utkal například s Mladou Boleslaví či v nedávné reprezentační pauze s Viktorkou Žižkov.

V začátku první půle k domácím fans dlouhou dobu promlouvá speaker a chvíli na to K-Block odpaluje klasický chorál „Dynamo“ do celé tribuny potažmo stadionu. Očekávaná euforie však netrvá dlouho, neboť jsou do repertoáru zařazeny „nové“ chorály, které se snaží K-Block s celou tribunou potrénovat a vůbec probudit fanoušky ze zimního spánku. V jednu chvíli má i supportem navrch opticky dobře vypadající sektor St. Pauli. Za první půli si po fanouškovské stránce připisují body tedy spíše hosté. Druhá půle se již nese v duchu pravidelněji točících se chorálů vytvářející spektakulární atmosféru až do bodu varu. Vrcholem supportu je několikrát vyslaný dynamit („Hey SG Dy-na-mo“) do všech 3-4 stran stadionu vracející se zodpovědně zpět. I přes nepříznivý výsledek (1:3) na hřišti a nefotbalovou podívanou, domácí fans vytvořili okázalé fanouškovské prostředí nepatřící do druhé bundesligy, nýbrž o úroveň výše!

Dynamo Drážďany v drážďanské Sempreoper

 

Dokument o support leaderovi „Lehmi“ a o fungování drážďanského fanprojektu

JK